Ogromno pozornosti moramo nameniti činčilinim zobkom, saj ti neprestano in hitro rastejo (kar nekaj milimetrov na mesec). Činčile morajo svoje zobe dnevno obrabljati in jih ohranjati na udobni, kratki dolžini. Zaradi tega mora imeti naš ljubljenček v kletki vedno na voljo številne predmete za glodanje, kot so kamen ali lesene igrače. Činčile z rednih glodanjem ohranjajo svoje zobe zdrave, kratke in poravnane.
Predolgi zobje
Predolgi zobki so lahko posledica nezadostnega glodanja, deformirane čeljusti ali nepravilne rasti zob. Težave z zobmi se lahko pokažejo s solzenjem oči, izgubljanjem telesne teže, ali ko opazimo da naša činčila ne more več gristi hrane ali vzeti priboljška.
Činčile imajo 20 zob, 4 sprednje sekalce in 16 zadnjih kočnikov. Za ohranjanje zdrave dolžine morajo činčile vse svoje zobke nenehno obrabljati z grizljanjem. Njihovi zgornji in spodnji zobje morajo biti poravnani, da se med žvečenjem pravilno obrabijo. Neskladni zobje ali maloključnost se pojavi, kadar se zobje ne srečujejo pravilno in se zato ne obrabljajo, kar vodi do zaraščanja. To se lahko zgodi pri vidnih sekalcih ali pri nam ne vidnih kočnikih. Predolgi zobje lahko poškodujejo jezik ali notranjost gobčka, kar povzroča težave s prehranjevanjem, ustno bolečino, zmanjšan apetit, hujšanje, slinjenje, praskanje po obrazu in okužbe zobnih korenin.
Če pri našemu ljubljenčku opazimo katerega koli od teh znakov moramo poiskati veterinarsko pomoč.
Osebne izkušnje: Zazuja vsako leto peljeva na rutinski pregled k veterinarju. Poleg tega tudi sama spremljava barvo njegovih zobkov in njegovo obnašanje. Če bi bilo karkoli narobe, bi to pravočasno opazila in se javila pri veterinarju.
Tako deli zob, ki so vidni v ustih (krone), kot tudi deli zob pod dlesnimi, ki niso vidni znotraj ust (korenine), lahko postanejo predolgi. Krone so lahko videti stopničaste ali valovite, medtem ko se korenine kažejo kot izbokline na spodnji in zgornji čeljusti. Na kronah se lahko zaradi nepravilne obrabe razvijejo ostri robovi, kar lahko povzroči razjede in rane na dlesnih in licih. Predolge korenine lahko postanejo ukleščene in boleče, razvije se okužba, pojavijo se veliki obrazni ognojki.

Barva zob
Zdravi činčilini zobje so globoko rumene do oranžne barve. Takšno barvo imajo zaradi njihove sklenine, ki vsebuje kalcij, železo in fosfor. Bolj oranžni so zobki, tem bolj so zdravi. Če ima naš ljubljenček bledo rumene ali celo bele zobe, je to znak zobnih težav. Običajno jim primanjkuje bistvenih mineralov v njihovi prehrani oziroma kalcija. Težavo lahko poskusimo odpraviti s prehodom na kvalitetne brikete, ki vsebujejo dovolj kalcija ali s senom lucerne. Če se barva zob ne izboljša ali pa se pojavijo še druge težave, obiščemo veterinarja za natančno diagnozo in pomoč.
Kako lahko pomagamo pri obrabljanju zob?
Kvalitetni briketi za činčile načeloma vsebujejo zadostno količino soli in mineralov, ki jih naša činčila potrebuje (več v članku »briketi« in »seno«). Pri izbiri kamnov ali drugih igrač za glodanje moramo biti zato pozorni na njihovo sestavo.
- Lesene igrače
Poskrbeti moramo, da činčilam zagotovimo igrače, izdelane iz varnega, nestrupenega lesa, ki je očiščen, brez pesticidov in neobdelan. Les ne sme biti barvan z umetnimi barvili, lahko pa je barvan z naravnimi barvili. Izogibati se moramo vsem nenaravnim materialom, kar vključuje tudi različna lepila, ki so uporabljena pri večini igrač.
Več informacij v članku »les«.

- Vulkanski plovec
Vulkanski plovec je dobra izbira za činčile, saj pomaga pri krajšanju in obrabljanju zobkov ter ohranjanju ustne higiene. So izjemno obogateni s kalcijem in poskrbijo za zdravje zob. Zaradi njihove lahkotnosti se lahko naša činčila z njimi tudi igra, ga premetava in potiska po kletki. Kamni vulkanskega plovca se ne drobijo kot lesene igrače, kar zmanjša nered znotraj (in zunaj) kletke.
Ko činčile obgrizejo robove kamna, ga ne morejo več gristi. Takrat je čas, da kamen zamenjamo. Če je kamen polulan ali umazan kako drugače, ga odstranimo in nadomestimo z novim.
Nekaterih činčil, odvisno od njihove osebnosti in razpoloženja, kamni ne zanimajo in jih ignorirajo.
Osebne izkušnje: Zazu ima v svoji kletki na razpolago več lesenih igrač, katere vsak dan veselo gloda in s tem skrbi za zdravje svojih zobkov. V kletki ima tudi kamne, vendar nama je hitro pokazal, da ga ne zanimajo preveč in ima veliko raje lesene izdelke. Kamne sva mu vseeno pustila, saj se z njimi občasno rad poigra, jih premetava po dnu kletke ali na njih počiva svoje tačke.
- Solni kamni
Solni kamni za naše činčile niso priporočljivi. V kolikor ga ima činčila na voljo in ga zaužije, obstaja veliko verjetnosti, da razvije sečne kamne.
Solnih kamnov ne priporočava.