Verjetno ste se že vprašali ali lahko kakšen priboljšek ali igračo za činčile izdelate sami. V Sloveniji so igrače, narejene iz primernih in varnih materialov za činčile žal redke, lastniki pa se zatekajo k spletnemu naročanju. Činčile rade svoje drobne, ostre zobke zarijejo v les, sušen les jablane pa jim je pogosto med najljubšimi. Če imate vi ali vaši sorodniki/sosedi na vrtu posajeno jablano, lahko odrežete nekaj vejic, jih ustrezno pripravite in činčili priskrbite zastonj priboljške iz primernega lesa.
Les je pomemben, ker si naša činčila na njem brusi svoje zobke, jabolčne palčke pa so za njo še dodaten posladek. Več o lesu za našo činčilo si lahko preberete v članku o lesu.
Kakšen les izbrati?
Pri izbiri lesa pazimo, da le to ni bilo obdelano s pesticidi. Najboljše in najlepše je izbrati kar jablano na svojem vrtu, za katero smo lahko prepričani, ali je bilo škropljeno ali ne. Če za palčke poprosimo soseda, prijatelje ali sorodnike, pa se seveda o škropljenju pozanimamo.
Raje kot debele palice drevesu odrežemo tanjše in manjše končke
Kaj potrebujem?
- Palčke jablane
- Globoka posoda
- Brisača
- Pekač / pladenj
- Peki papir
Čas priprave: 2 URI
Kako pripravim palčke?
1.) Vejice razrežemo na želeno velikost. Priporočava dolžino med 5 in 10 cm. Razvite popke in listje odstranimo. Pomembno je, da odstranimo umazanijo, ki jo lahko opazimo na zunanjosti lesa, med drugim zemljo, prah, iztrebke živali in žuželke.

2.) Izberemo primerno velikost posode, vanjo položimo vejice in dolijemo toliko vode, da so vejice popolnoma pokrite z vodo. V vodo lahko dodamo tudi nekaj za činčile varnih zelišč, saj te les dodatno obogatijo z okusom. Vodo zavremo, vejice tako kuhamo 15-20 minut. Vejice odcedimo in vsako posebej odrgnemo z gobico ali zobno ščetko in s tem odstranimo še več umazanije; lišaje in iztrebke. Ta korak ponavljamo, dokler voda, v kateri kuhamo les, ni čista (bistra, rahlo obarvana). Pozorni moramo biti, da les dobro sčistimo, saj bi drugače naš hišni ljubljenček vso umazanijo zaužil. Naše činčile žal nimajo takšnega imunskega sistema tako kot njihovi divji predniki, zato je bolje, da les pravilno sčistimo in obdelamo.

3.) Po kuhinjskem pladnju razprostremo sloh peki papirja. PKo so vejice dovolj čiste, jih najprej malce osušimo na zraku. Na kuhinjski pult položimo brisačo in vejice razporedimo po njej. Ko z vejic odteče večina vode, na dotik pa so vlažne, vzamemo pekač in po njemu razprostremo sloj peki papirja. Prekuhane, očiščene in vlažne vejice enakomerno razporedimo po pekaču. Razporedimo jih v enem sloju, da se bodo palčke v pečici čim hitreje posušile.
4.) Pečico segrejemo na približno 120°C. Temperatura je odvisna od debeline naših palčk, zato je s temperaturo potrebno malce improvizirati. Vsekakor ne smemo preseči temperature 150°C, saj tvegamo vžig palčk. Na temperaturi 120°C palčke pečemo približno 30 minut (pri visoki temperaturi uničimo vse glive in žuželke, ki se morda še vedno nahajajo v lesu). Palčke nato premešamo, obrnemo, temperaturo znižamo na 100°C in pečemo še 30 minut. Pri peki spremljamo dogajanje v pečici, da se les ne prismodi ali vžge.

5.) Ko so naše vejice res suhe, jih odstranimo iz pečice. Zunanja skorja lesa mora biti temnejša, zgubana in trda. Na koncu palčke lahko v lesu vidimo razpoke ali pa rahlo dvignjeno lubje, ki odstopa od sredice.
Ko zaključimo…
Najprej preverimo ali je les res posušen na enega izmed načinov:
- Vejice poskusimo upogniti. Če se upognejo, pomeni da niso suhe. Če počijo, so se posušile.
- Debelejše vejice lahko udarimo drugo ob drugo. Če ob udarcu zaslišimo votel zvok, je les suh.
Če ocenimo, da so palčke še vedno vlažne, nadaljujemo s sušenjem pri 100°C. Lesene palčke lahko shranimo v kakršnikoli škatli ali tekstilni vrečki, priporočljivo pa je, da je v škatli nekaj lukenj za pretok zraka, da se na priboljških ne nabira plesen.
*Opomba: Glede na letni čas, ko nabiramo les, lahko na vejicah opazimo manjše popke. Pri pripravi lesa jih ni potrebno odstranjevati, saj so, če še niso razviti, popolnoma varni, naša činčila pa se na njih rada posladka.
*Opomba: Naj vas ne skrbi preveč, če opazite paro, ki prihaja iz vejic med praženjem. To se pojavi zaradi hlapenja vode med sušenjem lesa.
