Poleg sena in briketov je les pomemben del činčilinega vsakdanjika. Naši ljubljenčki radi grizejo vse, kar jim pride pod ostre zobke, zato je pomembno, da jim ponudimo lesene igračke, s katerih lahko grizljajo lubje in si brusijo zobke. Pomembno je, da izberemo varno vrsto lesa, saj so nekatere vrste za činčile strupene in neprimerne za glodanje.

Pomen lesa
Činčilini zobki neprestano rastejo, zato si jih morajo redno brusiti. V primeru, da si naša činčila svojih zob ne brusi, postanejo ti predolgi, kar lahko vodi do dentalnih težav, bolezni in hudih bolečin. Ena boljših možnosti za brušenje zob (poleg kamna za brušenje) so lesene igrače in leseni dodatki v kletki. Poleg koristi pri brušenju zobkov, les činčile tudi zaužijejo in je pomemben del njihove diete. Kar nekaj vrst lesa je nevarnih za naše činčile, zato se moramo pred nakupom prepričati, da so izdelki primerni za zaužitje.
Vrste lesa
Preden činčilino kletko opremimo s hiškami, policami ali našemu ljubljenčku ponudimo priboljške iz lesa, je dobro vedeti, katero vrsto lesa ji pravzaprav ponujamo. Kot lastnik se moramo pozanimati, katere vrste so strupene in katere varne. Če les nabiramo sami, se moramo najprej prepričati, da prihaja z dreves, ki niso bila obdelana s pesticidi. Če les kupujemo, preverimo, da je varen za činčile. Izogibamo se lesa zimzelenih dreves, iglavcev in večine sadnih dreves z nekaj izjemami.
Kakor pri ostalih spremembah, moramo biti tudi pri uvajanju novih vrst lesa previdni. Novo vrsto uvajamo počasi, da se činčila navadi na spremembo v dieti. Potrebno je tudi spremljati, če činčili nova vrsta sploh odgovarja. V primeru, da ji leseni priboljški ne dišijo, jih odstranimo in poiščemo drugo alternativo.
Osebne izkušnje: Zazujev najljubši leseni izdelek so domače, prekuhane in posušene jabolčne palčke. Činčile so izbirčne, zato Zazu vedno obgloda lubje, preden se loti lesa. Palčke so mu tako všeč, da jih uporabljava tudi kot priboljšek pri treniranju. Meniva, da so lesene palčke iz pravega, dobrega lesa najboljše igračke in pripomočki za brušenje zobkov.

Na kaj moramo biti pozorni?
Činčili moramo ponuditi posušen les. S svežimi vejami lahko v kletko prinesemo delčke smole in zajedavce, ki so nevarni za naše ljubljenčke. V trgovinah dobimo pravilno pripravljen les, torej dobro prekuhan in posušen, brez umazanije, zajedalcev, lišajev in podobno.
Prav tako se izogibamo pobarvanemu lesu, saj so barve pri zaužitju strupene. Izjema je les obarvan z naravnimi barvili, žal pa podatka o vrsti uporabljenih barv v večini primerov kupljenih izdelkov manjka.
Posebno pozornost in kritiko bi namenila še izdelkom, ki so sestavljeni s pomočjo lepila. Zasledila sva mnogo izdelkov, kjer so na posameznih delih vidne sledi lepila. Sčasoma se bo ljubljenček pregrizel skozi del lesa, ki ga prekriva ali odlomil delček igračke in zaužil lepilo. Zaužitje je za naše činčile strupeno, zato se moramo takim izdelkom izogibati.
Izogibamo se lepenkam in ploščam, predelanimi z raznimi kemičnimi postopki. Tak les vsebuje strupena lepilaali ostre delčke, ki lahko škodijo naši činčili.
Osebne izkušnje: Med igro v sobi je Zazu zasadil svoje zobke v lepenko pod omarico. Na njegovo začudenje je odtrgal malce prevelik kos, ki se mu je zataknil med zobki in začel se je daviti. Ker sva pozorno spremljala njegovo igro izven kletke, sva mu takoj uspela pomagati in izvleči prevelik zalogaj iz ust. Lastnike činčil opominjava, da ni vsak les primeren za činčile in da raje posegamo po nepredelanih vrstah.
Lesene igrače in dodatki za kletke
V trgovinah z živalmi lahko pogosto zasledimo malo morje različnih lesenih izdelkov, namenjenih glodalcem. So odlična izbira, s katerimi lahko polepšamo domovanje naših činčil in jim na enostaven način omogočimo brušenje njihovih neprestano rastočih zob. Pri nakupu izdelkov je pomembno pogledati, iz katerega lesa so izdelani. V Sloveniji nisva zasledila lesenih igrač in hišk namenjenih specifično činčilam, zato se lahko zgodi, da kupimo izdelek, ki je varen za ostale glodalce, ne pa za činčile. Pred nakupom moramo prebrati podatke na etiketi oziroma se pozanimati pri prodajalcih, iz katerega lesa je hiška ali igrača sestavljena.

Pri igračah je potrebno preveriti, da ni izpostavljen kakšen žebelj ali drugačen kos kovine. Če pride do tega, je igračo treba zamenjati z novo oziroma žebelj odstraniti.
Lesene igračke in hiške lahko izdelamo tudi sami iz lesa, nabranega doma. Več o tem lahko pričakujete v prihodnih člankih.
Osebne izkušnje: Zazu ima namesto plastičnih hišk in igrač v kletki (in zunaj nje) lesene hiške in palice. Lesena hiška, pritrjena na kletko, je njegov najljubši prostor za igranje in počivanje. Ko je igre dovolj, si rad obrusi svoje zobke kar v zavetju svoje hiške in gloda stopnice, stene ali odprtino, ki služi kot vhod. Misliva, da si v hiški želi izglodati novo okno.
One thought on “Les”
Komentarji so zaprti.