Za našo činčilo je zagotavljanje zdrave in uravnotežene prehrane eden najpomembnejših delov oskrbe. To dosežemo s kakovostno hrano polno hranilnih snovi, ki jih činčile potrebujejo. Z vzdrževanjem pravilne prehrane poskrbimo, da bo činčila zdrava in vesela.
Pri izbiri briketov moramo biti pozorni na njihovo sestavo. Neustrezna prehrana lahko povzroči višjo stopnjo umrljivosti, razvojne težave pri mladičih, zmanjšano laktacijo pri doječih samicah ali povzroči prebarvne motnje. Briketi morajo biti sestavljeni iz približno:
- 25-35 % ogljikovih hidratov,
- 15-20 % beljakovin,
- 30-35 % vlaknin,
- 4 % ali manj sladkorja,
- ne več kot 3 % maščob (preveč maščob v prehrani lahko povzroči poškodbe jeter).

Briketi
V naravi činčile uživajo vlakninsko bogato prehrano. S kombinacijo briketov za činčile in vsakodnevno ponujenim senom zagotavljajo ustrezno prehrano.
Pri izbiri moramo biti pazljivi, da izberemo brikete, ki so narejeni izključno za potrebe činčil in ne drugih malih živali. Napačna izbira briketov vpliva na zdravje našega ljubljenčka.
Najboljši so briketi na osnovi lucerne brez dodatkov – torej brez semen ali barvnih peletov. Izogibamo se kupovanju briketov, ki vsebujejo mešanice semen, oreščkov, suhega sadja in podobno, saj bo naša činčila izbrala iz te mešanice le “priboljške”, puste brikete pa pustila. Takšna neuravnotežena prehrana lahko privede do zdravstvenih težav, kot na primer povečanja telesne teže.
Brikete vsak večer postrežemo ob isti uri, saj imajo činčile rade rutino, seveda pa jasen urnik pomaga tudi nam. Činčile so nočne živali in večino briketov pojejo zvečer oziroma čez noč, rade pa si pustijo kakšen briket tudi za zjutraj. Posodice z briketi jim torej ne odstranjujemo iz kletke.
Dnevna količina
Kar se tiče količine ponujenih briketov, se moramo držati navodil na embalaži kupljene hrane. Briketi so namreč različnih velikosti, zato nam navodila kot so »1 do 2 žlici na dan« ne pomagajo. Najbolj priporočljivo je upoštevati merico podano na emblaži in jo potem prilagajati potrebam činčile. Činčile se načeloma ne prenajedajo briketov, zato jih lahko postrežemo tudi malo več. Seveda pa moramo imeti jasen pregled nad količino zaužitih briketov, saj bomo tako hitreje opazili spremembe v apetitu našega ljubljenčka.
Činčilam, ki se parijo, ki dojijo in mladim činčilam se lahko ponudi večja količina briketov, da se zagotovi dodatne kalorije, beljakovine, maščobe in kalcij.
Vrste posod za hrano
Posoda za hrano pomaga ohranjati hrano čisto in suho, hkrati pa tudi zmanjšuje nered v kletki. Pri nakupu posodice je najpomembnejša izbira pravega materiala. Izogibati se moramo plastičnim posodicam, saj jih naša činčila lahko zgrize. Dobra izbira so keramične posode ali posode iz nerjavečega jekla.

Priporočljivo je, da posodico operemo v pomivalnem stroju vsaj enkrat mesečno in se s tem znebimo morebitnih bakterij. Seveda jo lahko operemo tudi na roke s toplo vodo in detergentom. Preden jo postavimo nazaj v kletko, se moramo prepričati, da na njej ni ostankov praška.
Keramična posoda
Keramična posoda je odporna proti žvečenju in enostavna za čiščenje. Lahko jo operemo na roke s toplo vodo in detergentom ali v pomivalnem stroju. Posode so dovolj težke, da jih činčile ne morejo prevrniti, kljub temu pa jih lahko zrinejo s poličke, saj niso pritrjene. Na voljo so v različnih barvah, z različnimi vzorci in poskrbijo za popestritev notranjosti kletke. Pri izbiri keramične posodice moramo biti pazljivi, da ni barvana z barvo na osnovi svinca.
Keramične posode se lahko razbijejo ali počijo. Mikro razpoke (včasih nevidne za človeško oko) lahko postanejo gnezdo bakterij in mikrobov.
Posoda iz nerjavečega jekla
Posode so trdne, dolgotrajne, varne za pomivanje v pomivalnem stroju. Posode iz nerjavečega jekla so ponavadi najvarnejša in najbolj praktična izbira za naše male hišne ljubljenčke. Pri pravilni negi posode iz nerjavečega jekla ne hranijo bakterij in imajo dolgo življenjsko dobo. Ne smemo jih čistiti z brusnimi materiali, saj lahko z njimi poškudujemo površino. V hrano ne izločajo strupenih kemikalij, kot se to lahko zgodi pri plastičnih posodah ali keramičnih posodah, ki so barvane s svinčenimi barvami.
Najboljša izbira so posode z možnostjo pritrditve na kletko. S pritrditvijo je manj možnosti, da jo činčila prevrne, posodo pa je vseeno enostavno odstraniti za čiščenje in razkuževanje.
Osebne izkušnje: Na začetku je imel Zazu hrano postreženo v keramični posodici. Začela sva z manjšo, sčasoma (ko je pojedel več briketov) sva mu kupila večjo posodico. Ko je zrastel in postal močnejši, je čez noč vedno več razgrajal. Med svojimi norčijami mu je večkrat uspelo keramično posodico poriniti iz zgornje police na tla. Ker sva se ustrašila, da si bo eno noč med svojo nočno zabavo skledico prevrnil na glavo ali jo razbil, sva se odločila, da mu v kletko namestiva posodico iz nerjavečega jekla z možnostjo pritrditve. Skledico ima sedaj z obročem pritrjeno na rob kletke in jo zato težko prevrne. Posoda je lahka in trpežna, zato ni nevarnosti, da Zazu med rajanjem poškoduje sebe ali posodo.
Menjava hrane
Včasih se zgodi, da činčile na izbrane brikete reagirajo negativno, zato jih moramo zamenjati. Činčile so zelo občutljive na spremembe prehrane in lahko ob nepazljivem uvajanju sprememb zbolijo. Vse spremembe, kot na primer prehod na novo blagovno znamko briketov, je treba izvajati počasi.
Nove brikete je v prehrano potrebno vnašati postopoma, da preprečimo prebavne motnje ali druge zdravstvene težave. Za menjavo briketov je priporočljivo, da se izvede v večih korakih in sicer:
- 1. teden: Vsak dan ponudimo 75 % starih briketov in 25 % novih briketov.
- 2. teden: Vsak dan ponudimo 50 % starih in 50 % novih briketov.
- 3. teden: Vsak dan ponudimo 25 % starih in 75 % novih briketov.
- 4. teden: Če činčila nima težav, ponudimo izključno nove brikete.
Če opazimo kakršno koli spremembo v izločkih činčile, vključno z mehkobo, se moramo takoj vrniti na ravnovesje prejšnjega tedna.
Osebne izkušnje: K sreči je lastnica, od katere sva Zazuja kupila, svojim činčilam ponujala izvrstno hrano na osnovi lucerne, ki nama jo je prijazno tudi podarila za domov. Novih briketov nisva nikoli poskusila uvajati, saj to ni bilo potrebno.
