Zaloga sveže, čiste vode je izjemnega pomena za zdravje in dobro počutje našega ljubljenčka. Poleg natančnega spremljanja njihove prehrane, moramo nadzoravati tudi količino popite vode. To je še posebej pomembno, saj so količine hrane in vode, ki jih naše činčile zaužijejo, ključni pokazatelji njihovega zdravja.

Pritrditev napajalnika in različni nosilci
Napajalnik moramo pritrditi na zunanjo stran kletke, v notranjost pride le kovinska cevka – ustnik ter del držala. S pritrditvijo zunaj kletke ni bojazni, da bi se voda v primeru padca napajalnika polila po kletki. Zmanjšajo se tudi možnosti, da bi činčila lahko napajalnik napadla in ga pričela gristi.
Nekateri napajalniki imajo plastično držalo, kar ni najboljše, saj ga činčila lahko grize. Prav tako plastično držalo ne nudi najboljše stabilnosti, saj napajalnik samo objame, pa še to ne v polnem obsegu. Druga možnost je žično držalo, ki je varnejše pred činčilinimi zobmi, napajalnik objame v polnem obsegu. Tretja možnost pa je kovinska vzmet, ki je prav tako varna pred močnimi zobmi činčile in napajalnik lepo objame. Problem pri vseh treh možnosti je slaba podpora napajalnika od spodaj, zato je potrebno ustniku zagotoviti podporo s pomočjo horizontalne rešetke. Najboljša možnost pritrditve pa je kombinacija kovinske vzmeti in žičnega držala, saj napajalniku ponudita največ podpore, varna sta tudi pred grizenjem. Stekeleni napajalniki, ki ponujajo to možnost, imajo v steklenici tudi zarezo, ki preprečuje zdrs pritrditve.
V primeru, da imamo napajalnik s plastičnim držalom, lahko pride do težav pri menjavi kletke. Manjše kletke imajo ožji razmik med rešetkami kot večje, zato se lahko zgodi, da držalo ne bo primerno za novo kletko. V tem primeru moramo kupiti večji napajalnik, saj mu pripada tudi večje držalo.
Osebne izkušnje: Zazu je med razgrajanjem po kletki svoj plastični napajalnik velikokrat uspel zbiti na tla, saj je plastično držalo napajalnik objemalo le v delnem obsegu. Napajalnik je spodnjo podporo dobil na horizontalni rešetki, a je kljub temu velikokrat padel na tla. V izogib temu sva kletko prestavila ob steno, da je imel napajalnik večjo podporo, Zazu pa ga s svojimi norčijami ni mogel zbiti na tla.
Zazu se je kasneje odločil, da mu kamen za brušenje zobkov in lesene igrače niso dovolj, zato je začel grizljati gumijasto tesnilo okoli ustnika. Grizljanje plastilke in gume ni varno, zato sva se lotila poglobljenega raziskovanja o različnih napajalnikih in starega, plastičnega zamenjala z novim, steklenim. Poleg tega, da Zazu zdaj nima dostopa do plastike, je napajalnik tudi bolje pritrjen (s kombinacijo kovinske vzmeti in žičnega držala).
Vsakodnevno čiščenje in menjava vode
Napajalnik naj bo spraznjen in napolnjen vsak dan tudi, če činčila ni spila cele vode. Činčile imajo rade svežo vodo, hkrati pa se z vsakodnevno menjavo prepreči kopičenje plesni ali vodnega kamna. Pred menjavo vode napajalnik nekajkrat speremo. V primeru da uporabimo čistilo, se moramo prepričati, da v napajalniku ni ostankov čistila.
Sveža voda naj se nagiba proti hladni temperaturi, ne sme pa biti premrzla. Po menjavi vode in ponovni pritrditvi napajalnika se prepričamo, da napajalnik deluje. To storimo z nekajkratnimi pritiski na kroglo v ustniku in preverimo, če se na prstu pojavijo kapljice vode.
Osebne izkušnje: Da ne pozabiva zamenjati vode, jo vsak dan menjava ob istem času kot Zazuju postreževa svežo hrano. To priporočava tudi ostalim lastnikom, da se discipliniramo in s tem zagotovimo da naša činčila nikoli ne ostane brez vode.

Temeljito čiščenje
Napajalnik naj bo temeljito očiščen vsaj enkrat tedensko. Lahko ga operemo v pomivalnem stroju (če je tako podano na njegovi embalaži) ali pa ga operemo na roke. Napajalnik je priporočljivo očistiti v času, ko činčila spi. Če ga operemo v pomivalnem stroju moramo poskrbeti, da ima činčila vodo na voljo v rezervnem napajalniku. Preden opran napajalnik pritrdimo nazaj, se moramo skrbno prepričati, da ni nikjer ostankov praška. Napajalnike je možno očistiti tudi na roke, kjer moramo biti ponovno previdni z uporabo praškov. Varen naraven čistilni detergent je tudi mešanica alkoholnega kisa in vroče vode.
Filtrirana ali nefiltrirana voda?
Činčilam lahko v napajalnik natočimo vodo iz pipe, v kolikor je ta pitna in neoporečna. Na veliko tujejezičnih straneh na spletu lahko zasledimo, da svojim činčilam ponujajo le filtrirano vodo. Tu je potrebno poudariti, da nimajo vsi lastniki dostopa do pitne vode in posledično tudi svojim ljubljenčkom ne smejo ponuditi vode iz pipe.