Činčile niso prilagojene na visoke temperature in vlažne poletne dneve. Pri previsokih temperaturah se naš ljubljenček hitro pregreje zaradi česar zelo trpi, pri neustreznem ukrepanju pa celo umre.
Lastniki moramo biti pozorni in prepoznati znake, ki kažejo kdaj je našim ljubljenčkom prevroče ter ustrezno, pravočasno ukrepati. Tako kot pri mnogih stvareh v življenju je po toči zvoniti prepozno, zato raje ravnajmo preventivno.

Kako preprečimo pregrevanje?
Preden činčilo pripeljemo v naš dom moramo dobro premisliti, ali ji lahko zagotovimo ustrezne bivanjske razmere. Še posebej moramo biti pripravljeni na poletne mesece, ko je naše stanovanje segreto. V činčilinem bivalnem prostoru ne sme biti nevarnosti pregretja.
- Temperatura naj se giblje med 15 °C in maksimalno 25 °C, priporočava okoli 20 °C.
- Vlaga naj ne preseže 50 %, manjši odstotek je boljši.
Več o primernem domovanju za činčilo si lahko preberete v članku “Kje naj bo kletka?”.
Igranje izven kletke
Činčile se pogosto najbolj veselijo igranja in raziskovanja zunaj kletke. Seveda je v toplih, poletnih dnevih takšno raziskovanje za njih bolj naporno, utrujena činčila pa bo visoke temperature čutila še močneje. Priporočljivo je, da v toplejših mesecih, ko je temperatura sobe višja od 22 °C, činčilo spuščamo iz kletke za krajši čas, vendar večkrat na dan. S tem ji omogočimo, da se med igrami spočije in ohladi.
Prilagoditi moramo tudi svoj čas, ki ga preživljamo s svojim ljubljenčkom. Z našo činčilo se je boljše igrati in družiti v hladnih jutranjih ali poznih večernih urah, saj so takrat temperature najnižje. Pred igro je temperaturo sobe koristno znižati za nekaj stopinj s pomočjo klime.
Osebne izkušnje: Osebna izkušnja: Med poletjem sva na temperaturo še posebej pozorna, ko je čas za igro z Zazujem. Iz kletke ga raje spustiva ob nočnih ali jutranjih urah, ko je hladno, sobo pa pred njegovim razgrajanjem dobro prezračiva. Ko teka po sobi sva izjemno pozorna na prve znake pregrevanja, saj lahko tako ukrepava preventivno
Klima
Če naši prostori ne ohranjajo hladne temperature skozi celo leto, se kot lastniki činčile ne moremo izogniti uporabi klime. Klima je najboljši način ohranjanja pravšnje temperature v prostoru.
Uporaba ventilatorjev žal ni primerna. Premikanje toplega zraka naokoli ne bo zmanjšalo temperature zraka. Ventilatorji pomagajo živalim, ki se lahko znojijo. Činčile nimajo znojnih žlez in ne bodo imele od pihanja nobene koristi. Nikoli ne smemo usmeriti ventilatorja v činčilo. Nenehno pihanje jih ogroža in privede do prehlada in drugih zdravstvenih problemov.
Granitna plošča
Priporočljiv dodatek kletki je granitna ali marmorna plošča, ki jo položimo na dno kletke. Činčila bo, ko ji bo vroče, prišla na hladno podlago shladiti svoje pregreto telo. Za dodaten užitek in efekt lahko ploščo za nekaj minut položimo v hladilnik, da jo dodatno ohladimo. V angleščini nosi taka granitna plošča simpatično ime „chin-chiller“.
Osebne izkušnje: Osebna izkušnja: Med vročimi poletnimi dnevi si Zazu svoje tačke rad ohladi na granitnem kamnu, ki ga ima položenega na dnu kletke. Med njegovim rajanjem po sobi kamen postaviva v hladilnik in ga s tem še dodatno ohladiva. Po naporni in živahni igri mu kamen vrneva v kletko, Zazu pa se na njem lahko hitreje ohladi.
Sveža voda
Med toplejšimi dnevi je mlačno vodo v napajalniku dobro pogosteje zamenjati s hladno. Naša činčila bo uživala, ko si bo lahko privoščila požirek hladne vode in se s tem malce ohladila.
Bolj pogoste peščene kopeli
Ob višjih odstotkih vlažnosti v ozračju se bo umazanija na činčilinem kožuščku nabirala hitreje, zato moramo činčili pogosteje omogočimo dostop do peščene kopeli. Med vlažnimi dnevi priporočava kopanje tudi štirikrat tedensko, več pa si lahko preberete v članku “Kopanje”.

Znaki pregrevanja
Prvi znaki, da je naši činčili prevroče, so opozorilo za nas, da je prostor in činčilo potrebno ohladiti.
Opazimo:
- Na otip vroče tačke,
- rdeča barva ušes,
- žile na ušesih izstopajo bolj kot ponavadi.
Kako ukrepati?
Preverimo ali sta temperatura ali vlaga v prostoru previsoki. Če je temperatura previsoka, odpremo okna ali prižgemo klimo. Če temperature nimamo možnosti znižati, činčilo skupaj s kletko prestavimo v drug, hladnejši prostor.
Če znake opazimo med igro, činčilo zapremo v kletko in ji pustimo čas, da si odpočije in se ohladi. Utrujene, pregrete činčile po igri pogosto ležijo na boku, se stisnejo ob hladne rešetke kletke ali se uležejo na hladno marmorno ploščo.
Znaki vročinske kapi
Če opazimo enega izmed znakov vročinske kapi, moramo činčilo nemudoma ohladiti in o dogodku obvestiti veterinarja. Življenje našega ljubljenčka je lahko v nevarnosti, zato moramo biti pozorni na naslednje znake:
- neodzivnost,
- činčila ne more vstati in se premikati,
- slinjenje,
- se ne premika in ne kaže zanimanja do najljubših priboljškov.
Činčila lahko trpi za toplotnim udarom tudi če ne kaže vseh naštetih znakov, zato je potrebno ukrepati tudi če zgolj sumimo na toplotni udar.
Kako ukrepati?
Kot omenjeno je potrebno o dogodku nemudoma obvestiti in obiskati veterinarja, ki bi lahko rešil našega ljubljenčka. Nanj se zanesemo, da nam po telefonu svetuje, kako činčili nuditi prvo pomoč. Lahko se nam zgodi, da moramo naši činčili urgentno pomagati:
- Poiščemo hladen paket ali embalažo iz zmrzovalnika/hladilnika, ga ovijemo v krpo in prislonimo k činčili. Spremljamo ali se bo stanje izboljšalo in obveščamo veterinarja.
- Činčilo držimo pred odprtim zmrzovalnikom in čakamo, če se njeno stanje izboljša. Činčile nikoli ne postavljamo v zmrzovalnik, saj so temperature tam prenizke.
- Činčilo v manjši, odprti posodi postavimo v odprt hladilnik. Vrat hladilnika ne zapiramo in činčile ne pustimo brez nadzora. Spremljamo stanje našega ljubljenčka in obveščamo veterinarja.
Pri vseh ukrepih činčile ne smemo zapuščati. Čakamo na navodila in pomoč veterinarja. Pomembno je, da spremljamo činčilino telesno temperaturo. Temperatura se ne sme obrniti v nasprotno smer, paziti moramo, da se činčila ne podhladi.
Pri taki pomoči je potrebno hitro razmišljanje, ukrepanje in pozorno spremljanje. Želiva si, da lastniki činčil do take situacije ne bodo nikoli prišli, vseeno pa je v primeru najhujšega dobro biti pripravljen.
