Činčile so nočne živali, ki v divjini živijo visoko v gorah Andov v Južni Ameriki. Tam sta temperatura in vlaga razmeroma nizki, njihovo okolje pa precej mirno. Kolikor je le mogoče, moramo podobne razmere zagotoviti tudi za našo udomačeno činčilo.
Izbira sobe
Kletko moramo postaviti v mirno sobo, kjer činčile ne bomo motili z našimi opravki in dejavnostmi čez dan, saj je to njihov čas za spanje. Nočni čas pa je čas, ko so činčile najbolj aktivne. Rade plezajo po kletki, skačejo s polic ter se igrajo. Če bi imeli kletko postavljeno v spalnici, bi činčile s svojimi vragolijami motile naš spanec. Spalnica torej ni primeren prostor za činčilino kletko.
Kletka ne sme biti postavljena na prepihu, na vlažnem ali mokrem območju. Prav tako v neposredni bližini kletke ne sme biti radiatorjev ali drugih toplotnih virov ter vseh predmetov, do katerih bi lahko naša činčila imela dostop skozi rešetke kletke (na primer zavese, žice, omare, škatle,…).
Kletko je dobro postaviti na dvignjeno mesto, kot je miza ali druga stabilna površina. Na dvignjenem položaju se činčile namreč počutijo bolj varne, saj imajo boljši pregled nad njihovo okolico. Tudi nas, lastnikov, se manjkrat ustrašijo, saj nas vidijo prihajati od daleč, mi pa se ne rabimo sklanjati h kletki in jih tako manjkrat prestrašimo.
Osebne izkušnje: Zazu domuje v dnevni sobi, saj naju tako med spanjem ne moti. Med visokimi poletnimi temperaturami kletko čez dan prestaviva na hodnik, kjer je hladneje. Prav tako temperaturo v dnevni sobi (in na hodniku) regulirava s pomočjo klime. S tem poskrbiva, da ima najin Zazu lep, poletni (hladen) dan za razgrajanje.
Svetloba v sobi
Činčile so nočne živali, vendar jih indirektna svetloba ne moti. Kletke vseeno ne smemo postavi pred ali nasproti okna, saj jim neposredna sončna svetloba škoduje. V primeru, da je kletka postavljena na sončno mesto, se lahko činčila hitro pregreje.
Temperatura
Primerne temperature za činčile so od 15 °C do 25 °C, najbolj pa uživajo v nekoliko nižjih, do 20 °C. Obvezno se moremo izogibati temperaturam, višjim od 25 °C, saj se činčile zaradi svojega gostega kožuha hitro pregrejejo, kar lahko vodi do hujših posledic. Znaki segrete činčile so sledeči:
- na otip vroče tačke,
- rdeča barva ušes,
- žile na ušesih izstopajo bolj kot po navadi.
V tem primeru obvezno znižamo temperaturo sobe ali pa kletko prestavimo v hladnejši prostor. Če opazimo, da je činčila nenehno utrujena, nima interesa do hrane ali gibanja ali pa se slini, moramo nemudoma ukrepati in poiskati veterinarsko pomoč, saj bi bil to lahko znak toplotnega udara.
Kot omenjeno, so činčile izjemno občutljive na previsoke temperature.Poleti je potrebno redno spremljati temperaturne pogoje v sobi, še posebej, če vročino spremlja tudi visoka stopnja vlažnosti. Za lažji pregled je priporočljivo, da si omislimo termometer. Če je temperatura previsoka, prižgemo klimo ali se poslužimo drugih načinov ohlajanja prostora.
Osebne izkušnje: V času vročih poletnih mesecev za nižjo temperaturo v stanovanju poskrbiva s pomočjo klime. Med poletjem se Zazujeve tačke med tekanjem po sobi segrejejo hitreje kot ponavadi. Namesto, da bi ga iz kletke spustila enkrat za dalj časa, ga spustiva večkrat za manj časa, da ima med rajanjem čas za počitek in hlajenje.
Vlaga
Primerna raven vlage v sobi, kjer domujejo naše činčile, je pod 50 %. Bolje se bodo počutile, če je odstotek vlage še nižji. Najbolje je, da sami spremljamo raven vlage s pomočjo merilca in se ne zanašamo na vremensko napoved. Hitro lahko namreč nastopi težava, če se vlažnost v sobi razlikuje od vlažnosti zunaj.
Če v sobi izmerimo previsoko raven vlažnosti, lahko uporabimo razvlažilec zraka ali pa činčilino kletko prestavimo v primernejši prostor.
V času višje stopnje vlažnosti naši činčili pogosteje ponudimo peščeno kopel in skrbno spremljamo stanje njihovega gostega kožuha. S pomočjo peska činčile s kože in kožuha odstranijo olje in drugo umazanijo. Ta se v času višje vlažnosti nabira hitreje.
Zračenje prostora
Poskrbeti moramo za redno zračenje prostora, saj s tem našemu ljubljenčku zagotovimo dovolj svežega zraka. Seveda moramo paziti, da činčile v času zračenja niso na prepihu. Med poletjem moramo zaradi visokih zunanjih temperatur prostor zračiti v večernih urah, ko se zunanje temperature znižajo.