Zaloga sveže, čiste vode je izjemnega pomena za zdravje in dobro počutje našega ljubljenčka. Poleg natančnega spremljanja njihove prehrane, moramo nadzoravati tudi količino popite vode. To je še posebej pomembno, saj so količine hrane in vode, ki jih naše činčile zaužijejo, ključni pokazatelji njihovega zdravja.

Napajalnik, ne posoda
Naša činčila mora imeti neomejen dostop do vode, saj jo potrebuje, da ostane aktivna, zadovoljna in zdrava. To zagotovimo v kletki z napajalnikom, ki se namesti na zunanjo stran kletke s pomočjo priloženega držala, v notranjost kletke sega le ustnik. V primeru, da bi vodo ponudili v posodi, jo naša činčila lahko hitro prevrne, saj so činčile aktivne živali in kar naprej skačejo po kletki. Posoda bi se prevrnila, voda polila, činčilin gosti kožuh pa bi se zmočil. Poleg tega je večja verjetnost, da v posodico z vodo pade kakšen košček hrane, seno, iztrebki, dlaka ali druga umazanija. Z napajalnikom zmanjšamo možnost, da bi se voda lahko umazala in možnost, da bi se činčilin kožuh lahko zmočil. Najboljši način zagotavljanja sveže, čiste vode našemu ljubljenčku je zato preko napajalnika.
Vrste napajalnikov
Pri izbiri napajalnika moramo biti pozorni na njegov material in način pritrditve. Omogočeno mora biti tudi enostavno čiščenje. Obstajajo plastični in stekleni napajalniki, z različnimi vrstami držal.
Plastični napajalniki
Plastični napajalniki so izjemno pogosti, velikokrat narejeni iz brezbarvne plastike. Spodnji del napajalnika je narejen iz drugačne barve plastike, prav tako je drugače obarvano tudi plastično držalo. Kovinski ustnik je na mestu, kjer se drži plastičnega dela, velikokrat pritrjen s plastičnim tesnilom, kar preprečuje njegov izpad iz napajalnika. Plastični deli so mamljivi za činčile, ki jih rade napadejo s svojimi ostrimi zobki. Na takšen način lahko pride do luknjic in posledično do puščanja napajalnika. Če naša činčila rada poseže po plastičnih izdelkih, plastični napajalnik ni dobra izbira.
Osebne izkušnje: Novi, plastični napajalnik sva po tednu vesele uporabe oprala v vroči vodi, da bi preprečila razvoj bakterij. Začudena sva bila, ko sva ugotovila, da je Zazujev novi napajalnik postal bolj podoben abstraktni umetnosti. Pri namakanju v vroči vodi je namreč prišlo do popolne deformacije plastike, napajalnik se je v nekaj sekundah sesedel sam vase.
Stekleni napajalniki
Obstajajo tudi stekleni napajalniki, ki jih činčile ne morejo gristi in so najboljša izbira. Poleg tega je steklene napajalnike lažje očistiti, saj jih lahko operemo v pomivalnem stroju. Pri nakupu steklenih napajalnikov je dobro preveriti, če sta prisotna dva nosilca za boljšo pritrditev in večjo stabilnost, ter če je v steklo vgrajena tudi zareza, ki preprečuje zdrs kovinske vzmeti (kovinska vzmet je ponavadi eden izmed nosilcev).
Kovinski ustniki
Ustniki so najpogosteje izdelani iz nerjavečega jekla ali aluminija. Ustnik iz nerjavečega jekla je bolj obstojen, odporen na poškodbe in čistila ter varnejši od aluminijastega. Naše činčile ob pitju pogosto zasadijo svoje ostre zobke v ustnik, kjer lahko v primeru aluminijastega ustnika postrgajo in zaužijejo del površine, zato je bolj priporočljiv nakup napajalnika z ustnikom iz nerjavečega jekla. Nerjaveče jeklo je boljša in varnejša izbira, saj ne sprošča v vodo kemikalij, kot se to lahko zgodi pri aluminiju. Kovinski ustniki imajo v večini integriran dvojni krogelni ventil, ki (naj bi) preprečil kapljanje in tako poskrbel za suh kožuh našega ljubljenčka.

Velikost napajalnika in količina dnevno popite vode
Napajalniki so na voljo v različnih velikostih, torej imajo različne kapacitete, od 75 ml in vse do 750 ml ali več. Činčila dnevno ne popije veliko, približno 50 ml. Seveda je vsaka činčila različna, nekatere spijejo več kot druge. Kljub temu so zaradi majhne količine zaužite vode ponavadi dovolj že manjši napajalniki, katerih kapaciteta je okoli 100 ml. Priporočljivo je, da se napajalnik vsak dan sprazni in napolni, saj je tako lažje kontrolirati dnevno zaužitje vode.
V primeru da imamo v kletki dve ali več činčil je priporočljivo, da spremljamo navade vsake posebej. Činčile so teritorialne in lahko branijo svojo vodo pred novimi sostanovalci, zato se lahko zgodi, da katera činčila ne spije dovolj. V takem primeru je najboljše, da se na kletko pritrdi dodaten napajalnik, da ima vsaka činčila vedno dostop do pitne vode.
Število napajalnikov
Če nas skrbi, da činčila ne bo pila dovolj, lahko kletko opremimo z večimi napajalniki (tudi dva sta že dovolj). Tako ima naša činčila, v primeru da ji eden izmed napajalnikov ne odgovarja ali morda ne deluje, še vedno dostop do vode pri drugem napajalniku. Ko smo prepričani, da činčila pije in ji eden izmed napajalnikov odgovarja, lahko drugega (oziroma ostale) odstranimo.
Osebne izkušnje: Zazu je ob spoznavanju svojega novega doma imel na voljo dva napajalnika. Bala sva se, da eden izmed napajalnikov ne bi delal, zato sva mu pritrdila dva, enega na vsaki strani kletke. Spremljala sva, kateri napajalnik je raje uporabljal. Izkazalo se je, da se je večkrat zatekel k uporabi bolj skritega napajalnika, ki je bil pritrjen pri zgornji polički kletke. Izbrani napajalnik sva mu v kletki pustila, drugega pa odstranila in ga imela shranjenega kot rezervo.