Kletka je činčilin dom v katerem spijo, se igrajo in počivajo večino svojega časa. Kot lastniki činčil smo dolžni poskrbeti, da je kletka čista, urejena in primerno opremljena. Ena izmed osnovnih stvari vsake kletke je stelja. Uporablja se za absorpcijo urina in pomaga pri zmanjšanju nereda in neprijetnih vonjav. Kot za vse stvari, s katerimi je naša činčila v stiku, moramo biti tudi pri stelji prepričani o pravilni in varni izbiri. Stelja, ki ne vsebuje škodljivih snovi in je dobro vpojna, poskrbi za optimalno čistočo kletke in udoben dom našega ljubljenčka. Izogibati se moramo stelji, narejeni iz aromatičnega lesa. Ta diši in lepo izgleda lastnikom, za naše činčile pa je izjemno moteč in neprimeren. Močne dišave lahko pripeljejo do težav dihal našega ljubljenčka, zaužitje takšne stelje pa do bolezni ledvic ali jeter.

Vrste stelje
Činčila bo svoje zobke zarila v vse, kar ji je na voljo in stelja ni izjema. Zaradi tega moramo pred izbiro in nakupom stelje preveriti njeno surovinsko sestavo. Izbrati moramo steljo, ki absorbira urin, material stelje pa v primeru zaužitja ne sme predstavljati nevarnosti za hišne ljubljenčke. Žal na trgu ne najdemo veliko vrst stelje, ki so varne in primerne za činčile (kljub etiketi na embalaži kjer piše, da je izdelek primeren za vse glodavce).
Napačne vrste stelje lahko privedejo do težav. Pazimo, da se stelja ne praši (kar škodi dihalom činčil), se ne strdi ali razširi preveč (nevarnost pri zaužitju zaradi blokade) in ne vsebuje toksinov (nevarnost pri zaužitju). Za činčile, ki imajo težave z alergijami je koristno izbrati hipoalergično steljo.
Peleti
Poleg lesnih peletov, ki so najbolj priporočljivi, je na trgu mogoče zaslediti tudi slamne pelete. Peleti so dovolj veliki, da jih činčila po prostoru ne razmeče, ko skače po njih. Imajo izjemno dobro absorpicjo, ko so mokri razpadejo na manjše delčke in se ne razširijo.
Pri izbiri lesnih peletov moramo preveriti njihovo surovinsko sestavo. Mamljivo je razmišljati o ugodnih peletih, ki jih lahko dobimo v večjih trgovinah in so namenjeni za kurjavo oziroma vrtnarjenje. Te pelete odsvetujeva, saj so pogosto narejeni iz nevarnih vrst lesa. Činčile teh peletov ne smejo zaužiti, kar pa predstavlja težavo nam lastnikom, saj jim tega ne moremo preprečiti. Raje ostanimo pri peletih, ki so na voljo v trgovinah za živali. V kolikor smo prepričani, da so lesni peleti ustrezno pripravljeni in narejeni iz varne vrste lesa, je nakup varen.
Izogibamo se peletov iglavcev, saj lahko vsebujejo smolo. Izjema so peleti iglavcev, ki so ustrezno obdelani.
Osebne izkušnje: Za steljo uporabljava lesne pelete, nasuti so v kotnem stranišču. Zazu pelete tudi gloda in se z njimi občasno igra. Mirna sva, saj veva, da so peleti narejeni iz varnega lesa za činčile.
Stelja iz papirnatih vlaken
Na trgu lahko zasledimo tudi steljo iz (recikliranih) papirnatih vlaken, ponavadi v obliki peletov. Papirna vlakna imajo zelo dobro vpojnost in so biorazgradljiva. Surovinska sestava preprečuje rast mikrobov, v peletih se ne nabira prah, na otip so zelo mehki, kar pomaga pri občutljivih tačkah činčil. Takšni izdelki lastnikom vzbujajo pomisleke zaradi činčil, ki rade pojedo pelete. Peleti bi se v prebavilih male živali razširili in ustvarili blokado, kar bi hitro pripeljalo do resnih zdravstvenih težav. Pri izbiri stelje iz papirnatih vlaken se moramo izogniti izdelkom, ki vsebujejo barvana ali beljena vlakna. Boljša izbira so peleti sivinske barve, saj je to prvotna barva papirnih vlaken, preden so kemično obdelana.
Časopisa v činčilino kletko ne smemo postaviti v nobenem primeru. Papir se hitro raztrga, zaradi barvil vsebuje nevarne kemikalije, činčila pa ga bo iz radovednosti hitro zgrizla in zaužila.
Ostružki
Lesni ostružki ne ponujajo dobre absorpcije tekočin, poleg tega so za male tačke naše činčile izjemno neudobni, večji koščki jih lahko tudi porežejo. Slaba stran ostružkov je prašnost, kar negativno vpliva na činčilin dihalni sistem, povzročajo pa tudi težave z jetri ter alergične reakcije. Na trgu je možno zaslediti ostružke iz različnih vrst lesa, mnogi izmed njih so za činčile neprimerni.
- Borovi ostružki
Najpogostejši so borovi ostružki. Pred nakupom borovih izdelkov moramo nujno preveriti, da je bil les primerno sušen in pripravljen. Neobdelan bor vsebuje veliko kemičnih spojin, ki vplivajo na dihala in jetra malih živali. Ko se bor suši pri visokih temperaturah v veliki peči, se te kemikalije razgradijo na neškodljive sestavine. Ta postopek je pomemben tudi za odstranjevanje drugih potencialno škodljivih hroščev in gliv, ki se skrivajo v svežem lesu.
- Ostružki trepetlike
Priljubljena izbira so ostružki trepetlike. Les trepetlike ne vsebuje škodljivih smol, kot jih vsebuje svež les bora.
Nakup takšne stelje odsvetujeva.

Prevleka iz flisa
Nekateri lastniki činčil opuščajo tradicionalno steljo in se odločajo za okolju prijaznejšo možnost. Kot alternativna možnost stelji se lahko uporabljajo prevleke iz flisa. Prevleka absorbira urin in pomaga pri ohranjevanju čistoče, hkrati pa pripomore k ohranjanju čistega činčilinega kožuha. Flis se zlahka opere, kar odpravlja potrebo po večkratnih nakupih nove stelje. Izbrati moramo prevleko primerne velikosti. V primeru, da je premajhna ali slabo pritrjena, jo činčila lahko odvleče stran, njeno priljubljeno mesto za lulanje pa tako ostane nezaščiteno.
V nobenem primeru ne smemo za steljo uporabljati drugih tekstilnih materialov. Zakaj je flis edini priporočljiv material za činčile si lahko preberemo v članku »Tekstil«.
Stelja iz koruznih storžev
Stelja iz koruznih storžev prinaša vrsto nevarnosti, ki ogrožajo higieno in udobje kletke. Mednje spada nagnjenost k plesni in neudobje za našo činčilo. Koščki stelje so neprijetni za tačke našega ljubljenčka, delčki pa se lahko zataknejo v genitalni del činčile in povzročijo ogromno neudobja in bolečin. V primeru zaužitja lahko povzoči prebarvne težave.
Nakup takšne stelje odsvetujeva.
Žagovina
Žagovina je neprimerna izbira za steljo, saj moti tako ljudi kot činčile. Činčile jo zlahka raztresejo po celi kletki, nered je neizogiben. Moti dihala, saj se v žagovini nabira veliko prahu, prav tako pa se hitro navzame vonja.
Nakup takšne stelje odsvetujeva.